1
  • Tottenham Hotspur
    Tottenham
    1

Real Madrid – Tottenham 1-1. Spurs obţine un punct important pe Santiago Bernabeu

Răzvan
17 octombrie 2017

Real Madrid şi Tottenham au încheiat la egalitate, scor 1-1, într-un meci contând pentru grupa H din UEFA Champions League

Lloris

Doar două reuşite, însă numeroase ocazii de gol şi foarte multe emoţii în duelul care a avut loc marţi seara pe stadionul Santiago Bernabeu, unde campioana Spaniei, Real Madrid, a primit vizita uneia dintre echipele din Premier League care au impresionat în startul noului sezon, Tottenham Hotspur. Cea mai aşteptată confruntare a grupei H din UEFA Champions League nu a dezamăgit şi a oferit un adevărat spectacol la finalul căruia ambele formaţii au reuşit să facă un pas important în lupta pentru calificarea în fazele eliminatorii ale competiţiei, ţinând cont de faptul că Borussia Dortmund nu a reuşit decât un rezultat de egalitate la rândul său, însă în faţa celei mai slabe echipe a grupei, APOEL Nicosia (scor 1-1).

Antrenorul Zinedine Zidane l-a titularizat pe partea dreaptă a defensivei pe jucătorul în vârstă de 18 ani Achraf Hakimi, după ce tânărul apărător de bandă a impresionat în duelurile cu Espanyol şi Getafe la nivelul competiţiei interne. De partea cealaltă, fostul atacant al lui Athletico Bilbao şi Juventus, Fernando Llorente, a avut posibilitatea de a evolua ca titular în compartimentul ofensiv al lui Tottenham, alături de Harry Kane, ca urmare a indisponibilităţii lui Dele Alli, suspendat pentru acest meci.

Primele emoţii ale partidei au venit după doar cinci minute de joc, când lovitura de cap a lui Cristiano Ronaldo, din centrarea lui Achraf Hakimi, a lovit bara, iar pe continuarea fazei Karim Benzema a ratat incredibil dintr-o poziţie ideală. Campioana Spaniei şi a Europei a dominat mare parte din prima jumătate a reprizei, însă după cum se întâmplă des în fotbal, adversarul a profitat la prima mare oportunitate de gol: Tottenham a deschis scorul în minutul 28, când centrarea lui Serge Aurier de pe partea dreaptă a fost deviată în propria poartă de Raphael Varane. Oamenii lui Zinedine Zidane au reuşit totuşi să restabilească egalitatea înainte de pauză, graţie unei lovituri de la 11 metri acordată de centralul polonez Szymon Marciniak ca urmare a faultului comis de Serge Aurier asupra lui Toni Kroos. Cristiano Ronaldo l-a învins fără probleme pe Hugo Lloris de la punctul cu var şi a făcut ca scorul la pauză să fie 1-1.

Repriza secundă nu a consemnat niciun alt gol, în ciuda ocaziilor de poartă trecute mai ales în contul celor de la Real Madrid. Hugo Lloris a fost protagonistul din tabăra oaspeţilor, experimentatul portar francez reuşind să intervină decisiv prima dată la lovitura de cap a lui Karim Benzema, apoi la execuţia puternică a lui Cristiano Ronalso, respinsă de Hugo Lloris peste bară. Real Madrid a continuat să domine şi să caute golul decisiv pe toată durata reprizei, însă problemele din defensiva spaniolilor au fost aproape de a-i costa pe oamenii lui Zinedine Zidane în minutul 71, când prolificul atacant englez Harry Kane nu a reuşit să valorifice pe tabelă o situaţie de unu la unu cu portarul gazdelor, Keylor Navas.