0

AS Roma – Atletico Madrid 0-0. Alisson salvează un punct pentru italieni

Răzvan
13 septembrie 2017

AS Roma şi Atletico Madrid au remizat, scor 0-0, într-un meci din grupa C în care echipa lui Diego Simeone a fost mai aproape de a obţine victoria

Oblak

Patru intervenţii decisive ale portarului brazilian Alisson au salvat un punct pentru AS Roma în primul meci disputat de gruparea capitolină în cadrul grupei C din UEFA Champions League. Atletico Madrid s-a dovedit net superioară în duelul de pe stadionul Olimpico, însă oamenii lui Diego Simeone nu au reuşit să concretizeze jocul bun şi pe tabela de marcaj, astfel că gruparea spaniolă trebuie să se mulţumească doar cu un rezultat de egalitate la debutul în noua ediţie de UEFA Champions League.

Partida din capitala Italiei a început cu o noutate importantă în tabara oaspeţilor, tehnicianul argentinian fiind nevoit să renunţe din motive medicale la jucătorul de bandă dreaptă Sime Vrsaljko. În locul său Juanfran a fost titularizat. Simeone şi-a blindat cele două benzi inclusiv prin Koke şi Saul, în timp ce tehnicianul gazdelor, Eusebio Di Francesco, a confirmat sistemul său preferat 4-3-3: Bruno Peres a fost preferat în detrimentul lui Florenzi, iar Juan Jesus a început ca titular în locul lui Fazio; în atac AS Roma s-a bazat pe tridentul obişnuit Defrel – Dzeko – Perotti.

Atletico Madrid s-a prezentat publicului italian printr-o acţiune periculoasă încă din minutul 3 al partidei, când pătrunderea pe partea stângă a lui Filipe Luis a fost continuată cu o centrare excelentă, însă reluarea lui Saul a lovit bara. Simeone a ales abordeze partida într-o manieră prudentă de-a lungul primelor 45 de minute şi nu a fost deranjat de faptul ca italienii au controlat posesia, deoarece viteza unor jucători precum Antoine Griezmann şi Luciano Vietto au pus des în pericol poarta apărată de Alisson. Totuşi, AS Roma ar fi trebuit să beneficieze de o lovitură de la 11 metri în minutul 23, când centrarea lui Perotti a fost respinsă cu mâna de Vietto, însă arbitrul sârb Milorad Mazic a lăsat jocul să continue. Răspunsul grupării spaniole a venit prompt, însă execuţia lui Griezmann a trecut foarte puţin pe lângă bara din dreapta a porţii brazilianului Alisson.

Repriza a doua a debutat fără modificări în cele două formaţii, iar AS Roma a părut incapabilă să susţină ritmul intens al adversarului său, dar a fost salvată în repetate rânduri de portarul Alisson: minutul 57 a adus o ocazie imensă în contul lui Antoine Griezmann, care singur din interiorul careului nu a reuşit să îl învingă pe fostul portar al celor de la Internacional, la o fază în care defensiva italiană l-a scăpat din marcaj nepermis de uşor pe vârful francez. Antrenorul argentinian al oaspeţilor a simţit că echipa sa poate obţine mai mult şi a forţat prin introducerea lui Angel Correa, urmată de cea a lui Yannick Ferreira Carrasco, în timp ce tehnicianul italian al romanilor a fost nevoit să treacă prin alte mari emoţii la o nouă intervenţie decisivă a lui Alisson, care a salvat rezultatul şi la execuţia noului intrat Correa, după ce atacantul în vârstă de 22 de ani l-a depăşit uşor pe Juan Jesus.