4
  • Liverpool
    Liverpool
    2

Roma – Liverpool 4-2. Englezii se califică în finala Champions League după o pauză de 11 ani

David Petre
4 mai 2018

AS Roma a întors în repriza a doua meciul cu Liverpool și a câștigat cu 4-2, însă echipa lui Jurgen Klopp a obținut calificarea în finala Champions League cu scorul general de 7-6.

Roma - Liverpool s-a terminat 4-2, iar englezii se califică în finala Champions League 2018
    Karius

Dramatismul a însoțit-o pe Liverpool și pe Olimpico din Roma, unde două goluri târzii ale lui Radja Nainggolan au redus la minim distanța dintre cele două echipe per ansamblul celor două manșe, însă soarta calificării Cormoranilor în cea de-a opta lor finală în principala competiție europeană nu a fost periclitată pe cât ar lăsa să se înțeleagă scorul. Nainggolan a transformat în minutul 93 un penalty prin care a dus scorul la 4-2 dar aceea a fost ultima fază a meciului, iar Roma nu a mai avut șansa să spere la un ultim asalt în căutarea golului ce ar fi trimis meciul în prelungiri. A fost doar o victorie de palmares a gazdelor și o răsplată pentru suportul fenomenal al publicului care a luat cu asalt Olimpico, dar final de drum în Champions League pentru echipa lui Di Francesco după o campanie neașteptat de bună.

De două lucruri avea nevoie Roma pentru a întoarce rezultatul manșei tur: să marcheze cel puțin trei goluri, așa cum o făcuse cu Barcelona în sferturi și cu Chelsea în grupe, dar și să își păstreze poarta imaculată, așa cum se întâmplase în întreaga actuală campanie europeană în meciurile de pe teren propriu. Di Francesco a încercat acest lucru prin schimbarea sistemului de joc, trecerea la o linie de patru fundași și folosirea a trei atacanți, El Shaarawy fiind ales pentru a completa compartimentul ofensiv în care Dzeko și Schick au fost titulari ca și în meciul cu Barcelona. La Liverpool nu au existat dubii în privința unsprezecelui de start, cu Alexander-Arnold și Robertson fundași laterali și cu obișnuita tripletă ofensivă Salah-Firmino-Mane.

Într-o atmosferă fierbinte, Roma a început meciul în atac dar speranțele sale în repetarea scorului de 3-0 cu Barcelona au fost curmate brusc: era doar minutul 9 când vedeta Nainggolan a pierdut o minge la centrul terenului, iar contraatacul lui Liverpool a curs șnur, cu Mane pe post de finalizator. Gazdele aveau nevoie și de noroc într-un astfel de meci, iar acesta s-a manifestat în minutul 15 sub forma unei faze caraghioase pe care apărarea lui Liverpool o încercase încă din meciul tur dar pe care abia acum a dus-o la rang de perfecțiune: Lovren a degajat neglijent din apropierea propriei porți în coechipierul Milner, din care mingea a sărit direct în poarta lui Karius pentru 1-1. Ar fi trebuit să fie golul care să dezlănțuie monstrul roman, însă cei care au preluat controlul jocului au fost oaspeții, care au marcat din nou în minutul 25 după o lovitură de colț care l-a adus pe Wijnaldum în fața unei finalizări facile. A fost scorul pauzei, chiar dacă El Shaarawy a lovit bara în minutul 35 iar Florenzi a avut și el o bună situație de gol apărut liber în interiorul careului lui Liverpool de unde nu a prins însă spațiul porții.

Roma a fost însă mult mai bună în partea a doua, profitând și de apatia jucătorilor lui Liverpool care se văzuseră deja cu sacii în căruță. Repriza a început cu o primă mare eroare de arbitraj, o semnalizare eronată de ofsaid într-o fază ce se încheiase cu faultul în careu făcut de Karius la Dzeko, însă bosniacul avea să marcheze după doar 3 minute: acțiune a lui El Shaarawy în partea stângă unde a trecut ușor de Alexander-Arnold, șut la colțul lung respins neglijent în față de goalkeeperul lui Liverpool și finalizare simplă pentru 2-2. La acest scor Di Francesco l-a trimis în teren pe Cengiz Under, iar tânărul jucător turc și-a creat rapid o ocazie, plecat de lângă Robertson și ajuns la finalizare în fața porții unde a fost însă blocat de Karius. Trecuse doar o oră de joc, iar brigada de arbitri a capotat din nou: Roma a ajuns din nou cu ușurință în careul lui Liverpool, șutul lui El Shaarawy din unghi a fost respins cu mâna de pe linia porții de Alexander-Arnold, însă slovenul Skomina nu a văzut nici penalty-ul clar și nici eliminarea fundașului dreapta al Cormoranilor. Curând a venit și o nouă mare ocazie a lui Dzeko care s-a trezit cu mingea într-o zonă liberă în careu, dar bosniacul nu și-a făcut pașii și a pierdut marea oportunitate, șutând în cele din urmă în afara porții.