2
  • AS Roma
    AS Roma
    1

Şahtior Doneţk – AS Roma 2-1. Golurile lui Ferreyra şi Fred aduc un uşor avantaj pentru campioana Ucrainei

Răzvan
22 februarie 2018

Şahtior Doneţk a revenit de la 0-1 şi s-a impus la limită pe teren propriu cu AS Roma, în manşa tur din optimile de finală UEFA Champions League

Alisson

AS Roma va avea nevoie de o evoluţie perfectă în manşa retur contra celor de la Şahtior Doneţk, programată a se disputa pe stadionul Olimpico din capitala Italiei, în data de 13 martie, pentru a obţine calificarea în sferturile de finală din UEFA Champions League. Victoria cu scorul de 2-1 pentru campioana Ucrainei, consemnată pe stadionul Metalist, oferă în continuare speranţe de calificare ambelor formaţii, însă echipa antrenată de Paulo Fonseca a demonstrat că poate evolua de la egal la egal împotriva reprezentantei campionatului italian şi poate fi considerată chiar favorită la calificare având în vedere avantajul minim cu care va începe partida retur din Italia. Pentru AS Roma golul marcat de tânărul şi talentatul Cengiz Under ar putea deveni extrem de important în următorul duel cu Şahtior Doneţk, însă gruparea capitolină va avea nevoie să evite erorile comise în repriza secundă a confruntării de miercuri seara.

Tehnicianul portughez Paulo Fonseca a trimis pe teren un prim 11 dispus într-un sistem 4-2-3-1, cu Bohdan Butko, Sergey Krivtsov, Yaroslav Rakitskiy şi Ismaily în linia defensivă, Taras Stepanenko şi Fred au evoluat la închidere, în timp ce Marlos, Taison şi Bernard s-au aflat în sprijinul punctul de reper din compartimentul ofensiv, Facundo Ferreyra. De partea cealaltă, antrenorul italian Eusebio Di Francesco a ales să renunţe la Stephan El Shaarawy, astfel că Diego Perotti, Radja Nainggolan şi Cengiz Under au evoluat în spatele vârfului bosniac Edin Dzeko. Kevin Strootman şi Daniele De Rossi s-au aflat la închidere, în faţa unei linii defensive formate din Aleksandar Kolarov, Federico Fazio, Konstantinos Manolas, respectiv Alessandro Florenzi.

Şahtior Doneţk – AS Roma, o primă repriză pozitivă pentru italieni

Formaţia giallorosso era considerată ca fiind principala favorită din această dublă manşă, iar vicecampioana Italiei a încercat să îşi confirme statutul încă din start, reuşind o primă repriză foarte bună. După doar şaşe minute de joc, o centrare a lui Aleksandar Kolarov a fost reluată de atacantul bosniac Edin Dzeko, însă intervenţia portarului Andriy Pyatov a salvat pe Şahtior Doneţk de la primirea unui gol rapid. Jumătatea primei reprize a consemnat un nou moment de emoţie la poarta gazdelor: o nouă centrare precisă a lui Aleksandar Kolarov, de această dată din corner, a ajuns la Konstantinos Manolas, scăpat complet din marcajul defensivei lui Şahtior Doneţk, însă lovitura de cap a fundaşului grec a trecut puţin pe lângă spaţiul porţii. AS Roma şi-a continuat perioada pozitivă, iar la doar câteva minute distanţă, lansarea lui Cengiz Under pentru Diego Perotti a fost continuată de jucătorul argentinian cu un assist pentru Edin Dzeko, a cărui finalizare din alergare a fost încă o dată imprecisă.

Totuşi, oaspeţii au deschis meritat scorul, cu patru minute înainte de finalul primei reprize: acelaşi Diego Perotti a creat panică în defensiva lui Şahtior Doneţk şi l-a deschis excelent pe Edin Dzeko, care de această dată a continuat perfect cu un balon întors pentru tânărul Cengiz Under. Portarul Andriy Pyatov a reuşit să atingă mingea la finalizarea mijlocaşului ofensiv turc, dar insuficient pentru a putea împiedica balonul să intre în poartă. Jucătorul în vârstă de 20 de ani, una dintre revelaţiile lui AS Roma în actuala stagiune, şi-a confirmat astfel momentul pozitiv la nivel individual şi a ajuns la cinci goluri marcate în ultimele patru meciuri pe care gruparea capitolină le-a disputat în toate competiţiile.

Şahtior Doneţk – AS Roma, revenire impresionantă a campioanei Ucrainei

Reacţie de orgoliu a lui Şahtior Doneţk în repriza secundă a duelului de pe stadionul Metalist, echipa pregătită de Paulo Fonseca dovedind mult mai multă agresivitate şi determinare, ceea ce a făcut ca rezultatele să se vadă rapid: după doar şapte minute de la reluarea jocului, gazdele au revenit în meci şi au marcat: linia de apărare a italienilor a fost surprinsă de o lansare lungă a lui Yaroslav Rakitskiy, care a ajuns la Facundo Ferreyra, iar atacantul argentinian a câştigat duelul în viteză cu Manolas şi l-a învins pe portarul Alisson. AS Roma a continuat să fie pusă în dificultate de campioana Ucrainei şi doar două intervenţii de excepţie ale portarului său, la ocaziile lui Marlos şi Taison, au menţinut pentru moment rezultatul de egalitate pe tabelă.

Însă nici măcar portarul brazilian nu a mai putut face nimic în minutul 71, la lovitura liberă de la marginea careului executată de Fred, al cărui şut puternic şi plasat a adus pe Şahtior Doneţk în avantaj. Antrenorul Eusebio Di Francesco a încercat să schimbe faţa jocului prin introducerile lui Bruno Peres şi Gerson, dar presiunea gazdelor a fost la fel de intensă, iar AS Roma a trebuit să facă tot posibilul pentru a evita primirea celui de-al treilea gol, care ar fi complicat cu adevărat soarta calificării pentru formaţia giallorosso. Ultimul moment de pericol la poarta lui Alisson a fost consemnat la şutul lui Facundo Ferreyra, respins incredibil de fundaşul de bandă Bruno Peres, deşi fostul apărător al lui Torino se afla căzut pe gazon.

Scorul final de 2-1 lasă deschis discursul pentru calificarea în sferturile de finală din UEFA Champions League, însă având în vedere evoluţia celor de la Şahtior Doneţk din repriza a doua a partidei de miercuri seara, AS Roma va avea mare nevoie de un meci fără greşeală pe propria arenă, precum şi de un stadion Olimpico plin la retur, în tentativa de a întoarce scorul şi de a avansa în următoarea rundă a competiţiei.