2
  • Hoffenheim
    Hoffenheim
    2

Șahtior Donețk – Hoffenheim 2-2. Remiză echitabilă în Ucraina la debutul lui Hoffenheim în Champions League

David Petre
19 septembrie 2018

Șahtior Donețk - Hoffenheim s-a terminat 2-2, la capătul unui meci în care nemții au controlat prima repriză dar gazdele puteau obține victoria pe final.

Baumann

TSG Hoffenheim a obținut un punct la debutul său în grupele UEFA Champions League, remizând în deplasare cu Șahtior Donețk la capătul unui meci spectaculos și echilibrat în care a condus la pauză dar a fost egalată într-un final dominat autoritar de reprezentanta Ucrainei care putea chiar marca golul victoriei.

Fără tracul debutului, Hoffenheim a fost echipa mai bună a primei părți a meciului, și-a pus în încurcătură adversarul printr-un pressing agresiv și un rapid joc de pase și a reușit o deschidere rapidă de scor prin Grillitsch, care a lobat elegant mingea peste portarul Pyatov din zona punctului de la unsprezece metri, servit ideal de Bittencourt cu o pasă filtrantă.

Șahtior a avut nevoie de mai bine de 25 de minute pentru a ajunge periculos la poarta nemților, la o lovitură de cap puternică dar prea înaltă a lui Stepanenko. Ucrainienii aveau totuși să egaleze la scurt timp, după o fază simplă, o acțiune în partea stângă a lui Ismaily care s-a descotorosit lejer de Nordtveit și a marcat cu un șut cu exteriorul la colțul lung. Hoffenheim nu a resimțit șocul, a iuțit din nou viteza jocului și a fost mai prezentă în jumătatea adversă, iar în minutul 37 avea să revină în avantaj în urma unui corner la care Nordtveit s-a înălțat peste portarul Pyatov și a trimis cu capul în poarta goală.

Nemții au început cu o bună ocazie și partea secundă, la un șut al lui Kramaric scos cu dificultate de Pyatov în lateral, însă odată cu trecerea minutelor gazdele au preluat controlul jocului, profitând de viteza superioară a lui Ismaily și Taison. Egalarea avea să se producă în minutul 81, când nou intratul Maycon a preluat o minge la 30 de metri de poarta lui Baumann și a șutat violent de la distanță pentru unul din cele mai frumoase goluri ale serii. A urmat un asalt al gazdelor, care au avut o nouă ocazie prin Ismaily în minutul 83, apoi Marlos a fost aproape de golul victoriei în minutul 90 însă șutul său din interiorul careului a fost respins cu pieptul de Posch într-o situație critică.