1

Sahtior Donetk – Napoli 2-1. Multe greşeli şi o reacţie tardivă a italienilor

Răzvan
14 septembrie 2017

Golurile marcate de Taison şi Ferreyra au adus victoria pentru Sahtior Donetk în grupa F din UEFA Champions League, contra celor de la Napoli

Reina

Multe greşeli, unele dintre ele nepermise la acest nivel, şi o reacţie târzie şi inutilă. Napoli suferă primul eşec în actualul sezon, scor 2-1 contra celor de la Sahtior Donetk, însă rezultatul se poate dovedi decisiv în ceea ce priveşte lupta pentru calificarea în fazele eliminatorii din UEFA Champions League, într-o grupă F din care mai fac parte Manchester City şi Feyenoord.

Tehnicianul Maurizio Sarri a ales să îl titularizeze pe atacantul polonez Arkadiusz Milik în detrimentul lui Dries Mertens, precum şi pe Piotr Zielinski, care a evoluat în locul lui Allan. Diawara a fost preferat în centrul liniei de mijloc a celor de la Napoli, cu Jorginho rămas pe banca de rezerve. De partea cealaltă, Sahtior Donetk s-a prezentat într-un sistem 4-2-3-1: antrenorul Paulo Fonseca l-a ales ca punct de reper pe Ferreyra în centrul atacului, suţinut de un trident format din Bernard, Taison şi Marlos.

Primele 20 de minute ale meciului au fost precum un coşmar pentru Napoli, care nu a reuşit sa îşi impună jocul, iar rarele momente de posesie au fost caracterizate de inexactităţi deloc obişnuite pentru tehnica formaţie italiană. Golul marcat de Taison la capătul primului sfert de oră a fost o consecinţă normală a jocului practicat de cele două echipe: mijlocaşul brazilian a câştigat un duel la marginea careului cu Zielinski şi l-a învins pe Reina cu o execuţie la care portarul spaniol a reacţionat mult prea lent. Cinci minute mai târziu fostul portar al lui Liverpool s-a revanşat printr-o intervenţie salvatoare în faţa aceluiaşi Taison, care astfel a irosit şansa de a majora avantajul gazdelor înainte de pauză.

Treptat Napoli a încercat să echilibreze meciul, însă în partea secundă gruparea italiană a încasat lovitura decisivă după o eroare imensă a lui Reina în minutul 58, când ieşirea greşită a portarului spaniol la centrarea lui Stepanenko i-a oferit lui Ferreyra posibilitatea de a marca printr-o lovitură de cap. Tehnicianul Maurizio Sarri a reacţionat prin introducerea lui Dries Mertens în locul lui Marek Hamsik, aflat la o nouă evoluţie modestă în tricoul lui Napoli. Formaţia din Serie A trecea astfel la un sistem 4-2-3-1, iar jucătorul belgian a părut să intre excelent în meci, întrebuinţându-l pe portarul Pyatov la capătul primei ore de joc.

0

Ultima parte a confruntării a ilustrat o formaţie italiană mai agresivă şi determinată, iar lovitura de la 11 metri obţinută de Mertens după un fault al lui Srna le-a permis oaspeţilor să spere la salvarea unui punct în ultimul sfert de oră. Arkadiusz Milik a transformat cu siguranţă penalty-ul şi a redus astfel din diferenţă, însă forcingul de final al oamenilor lui Maurizio Sarri nu s-a concretizat prin alte oportunităţi notabile la poarta apărată de Andriy Pyatov.

Sahtior Donetk obţine astfel un succes extrem de important graţie căruia poate spera la implicarea în lupta pentru clasarea pe poziţia secundă a grupei, având în vedere faptul că Manchester City foarte probabil se va impune în clasamentul grupei F. Formaţia pregătită de Pep Guardiola nu a întâmpinat dificultăţi în primul duel cu Feyenoord şi s-a instalat deja pe prima poziţie, la egalitate de puncte cu Sahtior Donetk.