1
  • Bayern München
    Bayern
    2

Sevilla – Bayern München 1-2. Nemții fac un prim pas spre semfinalele Champions League

David Petre
3 aprilie 2018

Sevilla a condus cu 1-0 dar a pierdut în final meciul cu Bayern Munchen din sferturile de finală Champions League și păstrează doar șanse teoretice de calificare în semifinale.

Ulreich

Două devieri nefericite în propria poartă au condamnat Sevilla la prima înfrângere pe teren propriu în actualul sezon de Champions League, iar visul frumos al andaluzilor în cea mai importantă competiție a echipelor de club se apropie de final. Lipsită de inspirația și travaliul lui Ever Banega la centrul terenului, echipa lui Vincenzo Montela a ținut piept gigantului bavarez doar grație aportului fenomenal al publicului de pe Sanchez-Pizjuan, însă a fost depășită net de mai valoroasa echipă a lui Bayern în partea secundă a jocului și în final s-a văzut învinsă, într-un meci în care condusese la un moment dat cu 1-0. Pentru andaluzi rămâne mica speranță a returului de miercurea viitoare de pe Allianz Arena, însă doar o minune îi poate duce în careul de ași al Ligii Campionilor.

Bayern a încercat încă din start să își confirme statutul de favorită, iar țesătura sa de pase nu a permis celor de la Sevilla să atingă balonul în primul minut. Nu a fost însă un scenariu inedit pentru andaluzi, care nu fuseseră favoriți nici cu Liverpool în faza grupelor, nici cu United în sferturi și nici cu Barcelona în weekend, într-un meci pe care îl puteau câștiga la scor dacă ar fi valorificat numeroasele contraatacuri avute la 2-0. Sevilla nu a părut intimidată nici de Bayern, iar modul în care a alternat pressingul avansat cu retragerea completă în preajma propriului careu a pus-o într-o situație stabilă din punct de vedere defensiv, lucru esențial într-o manșă tur disputată pe teren propriu. A trecut aproape o jumătate de oră până ca jocul să consemneze primul șut pe spațiul porții, însă până atunci Sevilla avusese o ocazie monumentală în minutul 19 când din duelul Ben Yedder – Boateng mingea a sărit la Sarabia, care singur la zece metri nu a prins spațiul porții.

Această ocazie a prefigurat golul de 1-0, marcat cu șansă de andaluzi în minutul 31, la centrarea lui Escudero în careu unde Sarabia i-a luat fața lui Bernat cu o preluare suspectă de henț și apoi a dinamitat poarta lui Ulreich cu un șut puternic. Scenariu perfect pentru gazde, care în ciuda posesiei inferioare se vedeau în avantaj pe tabelă și cu un joc mulțumitor pe teren.

Antrenorul nemților s-a văzut obligat să facă rapid o schimbare, iar intrarea lui James Rodriguez în locul unui Vidal cu evidente probleme fizice avea să dinamizeze jocul lui Bayern. Prima atingere a columbianului a fost o pasă în stânga pentru Ribery, iar mingea acestuia în fața porții pentru Lewandowski a fost deviată nefericit de Jesus Navas în propria poartă, cu tot efortul portarului Soria de a o scoate de lângă bară.