0
  • Manchester United
    Man.United
    0

Sevilla – Manchester United 0-0. Echipa defensivă a englezilor amână deznodământul pentru retur

De Gea

„Faptul că suntem favoriți nu ne ajută cu nimic” declarase Jose Mourinho înaintea deplasării la Sevilla, iar portughezul a părut să facă strategia jocului pentru a-și da singur dreptate: Manchester United a făcut un meci slab pe Sanchez-Pizjuan, eminamente defensiv și fără vreun dram de curaj în atac, mulțumindu-se cu un 0-0 care îi conferă fără strălucire prima șansă la calificare. Sevilla a avut inițiativa de la un capăt la celălalt al întâlnirii, și-a concretizat posesia superioară printr-un număr ridicat de cornere și șuturi la poartă, însă ce vom reține din acest joc este doar parada incredibilă a lui David de Gea la lovitura de cap a lui Muriel din prelungirile primei reprize, până la urmă singura ocazie importantă a meciului.

Poate că andaluzii ar fi obținut mai mult din acest meci dacă Vincenzo Montella nu ar fi hotărât să îl păstreze pe banca de rezerve pe principalul său om de gol, Wissam Ben Yedder. Mai puțin surprinzătoare a fost în tabăra cealaltă netitularizarea lui Pogba, însă francezul avea să intre pe teren încă din minul 17 după accidentarea lui Ander Herrera, fără a schimba totuși cu ceva scenariul previzibil impus de Mourinho. United a propus o echipă cu talie ridicată dar cu mobilitate scăzută ce a stat ordonată în preajma propriului careu, lăsând impresia că irosește talentul ofensiv al unor jucători precum Alexis Sanchez și Romelu Lukaku, lăsați izolați în avanposturi. De altfel englezii aveau să expedieze un singur șut pe spațiul porții prin tânărul Scott McTominay.

Sevilla a fost mult mai generoasă cu șuturile (25 în total dintre care 8 pe spațiul porții), însă cele mai multe au fost de la distanță sau din poziții dificile. Un șut de la distanță în minutul 4, o lovitură de cap a lui N’Zonzi după un corner și una a lui Muriel în finalul primei reprize au fost singurele situații care l-au pus în dificultate pe David de Gea, chiar dacă andaluzii au stârnit panică în careul advers la fiecare lovitură de colț, în ciuda taliei superioare a englezilor.

Raportul final aș șuturilor a fost net favorabil gazdelor, însă Jose Mourinho a explicat situația: „Jocul a fost echilibrat, chiar dacă statisticile sunt cele care sunt. Uneori ai 15 șuturi dar 13 dintre ele sunt ceea ce eu numesc șuturi statistice. Cred că rezultatul final reflectă realitatea din teren”.