1

Spartak Moscova – Liverpool 1-1. Dominare neconcretizată a englezilor

Răzvan
26 septembrie 2017

Liverpool nu a reuşit decât un rezultat de egalitate, scor 1-1 pe terenul lui Spartak Moscova, într-un meci pe care l-a dominat în mare parte

Roberto Firmino (Liverpool), Serdar Tasci (Spartak Moscova)
    Karius

Liverpool nu mai câştigase un meci în UEFA Champions League din 2014 înainte de deplasarea de pe Otkrytiye Arena pentru confruntarea împotriva campioanei Rusiei, iar partida cu Spartak Moscova va lăsa şi mai mult regret pentru echipa lui Jurgen Klopp, care în urma rezultatului de egalitate, scor 1-1, a pierdut două puncte extrem de importante în lupta pentru calificarea în fazele eliminatorii din UEFA Champions League, fiind acum într-o postură uşor dificilă după primele două meciuri din cadrul grupei E, care se anunţa una facilă pentru clubul din Premier League.

Liverpool a dominat mare parte a duelului cu Spartak Moscova, însă s-a văzut condusă la jumătatea primei reprize, ca urmare a loviturii libere transformate de Fernando, după un fault al lui Salah şi o interveţie mai puţin inspirată a portarului Loris Karius, care ar fi putut face mai mult pentru a apăra execuţia mijlocaşului brazilian în vârstă de 25 de ani. Totuşi, Philippe Coutinho a restabilit rapid egalitatea de pe tabelă, marcând astfel primul său gol în UEFA Champions League, iar lucrurile păreau să revină la normal pe Otkrytiye Arena din capitala Rusiei.

„Cormoranii” ar fi putut chiar să intre la cabine în avantaj, însă au irosit şansa golului de 2-1 în două situaţii: Firmino nu a reuşit să se coordoneze la timp pentru a finaliza iniţiativa lui Jordan Henderson, pentru ca în ultimul minut al primei reprize un contraatac în superioritate numerică patru contra doi nu a fost valorificat din cauza poziţiei de offside a lui Sadio Mane. Partea secundă a reprezentat o cursă continuă a oamenilor lui Jurgen Klopp în căutarea golului decisiv, însă de fiecare dată fără succes. Philippe Coutinho a trecut aproape de al doilea său gol ca urmare a unei lovituri libere, înainte de Roberto Firmino să trimită peste poartă după un balon recuperat în apropierea careului advers.

Multe alte şanse de gol pentru Liverpool, dintre care cea mai mare i-a aparţinut lui Daniel Sturridge, care a finalizat puţin pe lângă din poziţi excelentă. Mohamed Salah, printr-o lovitură de cap din apropiere, salvată de portarul Aleksandr Selikhov, a fost la rândul său aproape de golul decisiv, însă în cele din urmă insistenţele englezilor nu au fost răsplătite şi pe tabela de marcaj.