3
  • Borussia Dortmund
    Dortmund
    1

Tottenham – Borussia Dortmund 3-1. Harry Kane și centralul Rocchi răpun Borussia pe Wembley

David Petre
14 septembrie 2017

Cu două goluri și un assist, Harry Kane a fost protagonistul victoriei lui Tottenham în fața Borussiei Dortmund, la capătul unui meci dominat de nemți.

Roman Bürki

Instinctul de ucigaș în fața porții adverse al lui Harry Kane a făcut diferența în favoarea lui Tottenham în duelul cu Borussia Dortmund, o tânără echipă energică, talentată și puternică deși a mers la Londra cu absențe importante datorate accidentărilor. Marco Reus, Raphael Guerreiro, Andre Schurrle și Marcel Schmelzer nu au fost apți pentru debutul în noua ediție de Champions League, însă chiar și așa trupa antrenată din acest sezon de Peter Bosz a produs un fotbal impresionant care i-ar fi dat probabil câștig de cauză în fața unei echipe mai puțin orientate spre defensivă decât Tottenham.

Lucru ciudat pentru o echipă aflată pe teren propriu, Spurs a abordat jocul într-o formulă 5-4-1, cedând deliberat posesia și inițiativa adversarului pentru a-și folosi contraatacul ucigător, chiar dacă nu a putut conta pe serviciile lui Dele Alli, suspendat. Cu o zi înainte de joc, Harry Kane vorbise despre obiectivele sale de a înscrie cât mai mult în Europa (în Anglia are deja trei sezoane consecutive cu peste 20 de goluri marcate) și de a face din Tottenham o echipă respectată pe întregul continent, iar primul pas a fost deja făcut în direcția corectă, jocul său onorând încrederea antrenorului Pochettino care spusese că îl vede, pe termen lung, mai bun decât Gabriel Batistuta.

A fost doar a doua victorie obținută de Tottenham pe Wembley în 12 meciuri, incluzând aici partidele din sezonul trecut de Champions League, dar la obținerea ei de către gazde a pus umărul și centralul italian Gianluca Rocchi, care a anulat două goluri Borussiei la scorul de 2-1, unul pentru o situație discutabilă de ofsaid reactivat, altul pentru un ofsaid inexistent.

Tottenham a deschis repede scorul, după o cursă a lui Heung-Min Son la pasa în adâncime a lui Harry Kane și o finalizare din unghi închis, însă nemții au revenit repede pe tabelă după un schimb de pase între Andriy Yarmolenko și Shinji Kagawa și o execuție de senzație a ucraineanului din marginea careului ce a făcut inutil plonjonul nehotărât al portarului Lloris. După 15 minute era deja 2-1 după un gol asemănător cu primul, dar cu Kane la finalizare din assistul lui Vertonghen. Kane putea să își treacă în cont a doua pasă decisivă în debutul părții secunde când l-a servit ideal pe Heung-Min Son dar coreeanul a șutat peste poartă singur cu Bürki, apoi a închis el însuși tabela după o minge trimisă bine în față de Eriksen.