1
  • Juventus
    Juventus
    2

Tottenham – Juventus 1-2. Campioana Italiei se impune pe Wembley şi obţine calificarea în sferturi

Răzvan
8 martie 2018

Golurile marcate de Gonzalo Higuain şi Paulo Dybala au adus victoria pentru Juventus, pe terenul celor de la Tottenham, în manşa retur din optimile UEFA Champions League

Buffon

O nouă demonstraţie de forţă mentală pentru Juventus şi capacitatea de a lovi într-un moment decisiv pe unul dintre cele mai importante stadioane din lume. Campioana Italiei a revenit după o primă repriză modestă disputată pe arena din capitala Angliei şi a profitat de erorile din defensiva lui Tottenham, cu un pragmatism care a ilustrat încă o dată de ce gruparea torineză a reuşit să ajungă în două din ultimele trei finale de UEFA Champions League.

Rezultatul de egalitate consemnat în meciul din tur (2-2), oferea multe motive de încredere celor de la Tottenham în posibilitatea de a realiza o performanţă de excepţie în actualul sezon din UEFA Champions League. Iar oamenilor lui Mauricio Pochettino le revine meritul de a fi evoluat fără a se gândi la remiza din manşa tur şi fără a se limita doar la o simplă gestionare a avantajului. Gazdele au început meciul într-o manieră determinată şi agresivă, cu un pressing constant în jumătatea campioanei Italiei, care a întâmpinat numeroase dificultăţi de-a lungul primelor 45 de minute. La doar cinci minute după startul partidei, experimentatul portar italian Gianluigi Buffon a fost nevoit să intervină decisiv în faţa lui Heung-Min Son, pentru ca la capătul primului sfert de oră, vârful englez Harry Kane să ia prim planul într-un duel cu Giorgio Chiellini şi să reuşească o acţiune de atac similară cu cea care a dus la golul marcat pe Allianz Arena din Torino: finalizarea liderului din clasamentul golgheterilor Premier League a trecut însă de această dată puţin pe lângă.

Tottenham a deschis scorul într-o manieră meritată cu cinci minute înainte de finalul primei reprize: centrarea de pe partea dreaptă a lui Kieran Trippier nu a putut fi respinsă de apărarea torineză, iar Heung-Min Son a marcat, în ciuda unei execuţii departe de una perfectă, profitând de plonjonul neinspirat al lui Gigi Buffon. Foarte puţine reuşite pentru Juventus, care însă ar fi trebuit să beneficieze de un penalty în minutul 17, la pătrunderea lui Douglas Costa în suprafaţa de pedeapsă: intrarea prin alunecare a lui Jan Vertonghen a împiedicat în mod vizibil pătrunderea în viteză a jucătorului de bandă brazilian, însă centralul polonez Szymon Marciniak a lăsat în mod inexplicabil jocul să continue.

Repriza secundă a părut să continue într-o manieră similară, cu Tottenham capabilă să se impună în majoritatea duelurilor fizice de la mijlocul terenului şi să câştige astfel baloane care se puteau transforma în acţiuni de atac periculoase cu puţin mai multă precizie la ultima pasă din partea oamenilor lui Mauricio Pochettino. Detaliile fac diferenţa la un astfel de nivel, iar soarta calificării a fost în cele din urmă decisă de două modificări extrem de inspirate efectuate de antrenorul lui Juventus, Massimiliano Allegri: în minutul 60, Kwadwo Asamoah şi Stephan Lichtsteiner au intrat pe teren în locul lui Blaise Matuidi, respectiv Medhi Benatia. Deşi a trimis pe gazon doi fundaşi laterali, Massimiliano Allegri a schimbat complet atât sistemul de joc, cât mai ales aspectul jocului echipei sale, iar într-un interval de doar şapte minute, campioana Italiei întorcea rezultatul pe Wembley.

0

Golul de 1-1 a pornit de incursiunea pe banda dreaptă a lui Stephan Lichtsteiner şi centrarea fundaşului elveţian, prelungită ideal la bara a doua de Sami Khedira şi finalizată de atacantul argentinian Gonzalo Higuain. Tottenham nu a apucat să se regrupeze, iar doar câteva momente mai târziu, o mare eroare de poziţionare a defensivei engleze i-a permis lui Paulo Dybala să scape singur spre poarta lui Hugo Lloris: talentatul jucător argentinian nu a irosit imensa oportunitate primită şi a adus pe Juve în avantaj, torinezii reuşind astfel să înscrie la primele două şuturi trimise pe spaţiul porţii adverse.

Mauricio Pochettino a încercat să salveze situaţia prin introducerea lui Fernando Llorente în ultimele minute de joc, iar Spurs inevitabil a trimis numeroase baloane direct pentru devierile masivului vârf care în trecut a evoluat inclusiv la Juventus, însă defensiva campioanei Italiei s-a folosit de experienţa şi excelenta organizare tactică pentru a face faţă forcingului disperat al gazdelor. Juventus se impune astfel cu scorul de 2-1 în capitala Angliei şi obţine calificarea în faza sferturilor de finală din UEFA Champions League, dar italienii vor trebui să facă mult mai mult pentru a spera să se poată implica în lupta pentru câştigarea trofeului.

Tottenham – Juventus, declaraţii ale antrenorilor

Mauricio Pochettino: „Sunt dezamăgit, deoarece am ratat multe ocazii şi deoarece echipa ar fi meritat cu siguranţă mai mult. Am făcut două greşeli şi am fost penalizaţi, este dezamăgitor. Nu doar pentru mine, inclusiv pentru băieţi, deoarece consider că evoluţia generală a fost una fantastică. Cred că este puţin incorect faptul că am primit două goluri într-o astfel de manieră, până în acel moment Tottenham a fost echipa mai bună şi am avut jocul sub control. Acesta este fotbalul. Mergem înainte şi ne concentrăm deja pe ceea ce ne aşteaptă, urmează o perioadă cu multe meciuri şi mai avem două competiţii în care trebuie să dăm totul.”

Massimiliano Allegri: „Nu era uşor să câştigăm la Wembley, mai ales având în vedere modul în care a început meciul. Echipa a dovedit răbdare, a aşteptat momentul oportun, iar apoi în zece minute a întors soarta calificării. Cred că luând în considerare şi partida din tur, este o calificare meritată. Tottenham este o echipă cu foarte multă calitate, iar jucătorii mei au reuşit o performanţă extraordinară. Dacă Lichtsteiner şi Asamoah au schimbat aspectul jocului? Am efectuat modificările deoarece aveam nevoie de jucători diferiţi, mai ales în benzi, jucători odihniţi. Ne-am descurcat foarte bine având în vedere faptul că Higuain nu a putut evolua în ultimele partide, Dybala abia a revenit la rândul său, acum îi aşteptăm şi pe ceilalţi, deoarece următoarele trei etape de campionat vor fi extrem de importante. În tur am fost criticat, acum primesc laude pentru schimbări? Jucătorii câştigă meciurile, iar jucătorii mei reuşesc un an extraordinar şi sunt mândru că pot lucra alături de ei.”