0
  • Juventus
    Juventus
    2

Valencia – Juventus 0-2. Juve câștigă din două penalty-uri în ciuda eliminării lui Cristiano Ronaldo în minutul 29

David Petre
19 septembrie 2018

Două penalty-uri transformate de Pjanic au făcut diferența în meciul Valencia - Juventus din prima etapă a grupelor Champions League 2018-2019, în care Cristiano Ronaldo a văzut cartonașul roșu.

Cristiano Ronaldo, eliminat în meciul Valencia - Juventus 0-2 din Champions League (19 septembrie 2018)
    Szczęsny

În ciuda dezavantajului numeric timp de 60 de minute, Juventus a câștigat cu 2-0 meciul de la Valencia în debutul grupelor Champions League 2018-2019. Omul câștigător pentru Bătrâna Juventus a fost Pjanic cu două penalty-uri transformate, însă momentul de maxim interes a fost eliminarea lui Cristiano Ronaldo, prima suferită de portughez în Liga Campionilor la chiar primul său joc în tricoul bianconero în această competiție.

Fără victorie în campionat în primele patru etape, tehnicianul valencian Marcelino a făcut mai multe schimbări în unsprezecele de start față de echipa ce reușise doar un 0-0 acasă cu Betis. Murillo și Vezo în apărare, Wass în locul accidentatului Kondogbia la mijloc și Guedes, Soler și Batshuayi au fost trimiți pe teren în încercarea de a obține trei puncte prețioase într-o grupă din care mai face parte Manchester United, însă chiar și în inferioritate numerică două treimi de meci Juventus a fost o nucă prea tare pentru gruparea valenciană.

Cristiano Ronaldo și-a făcut debutul în Champions League la Juventus și a fost implicat în prima acțiune periculoasă a jocului, servindu-l ideal pe Mandzukic în minutul 11 după o centrare din stânga a lui Bernardeschi, însă croatul a trimis peste poartă din poziție excelentă. A fost imitat șase minute mai târziu de Khedira care nu a prins poarta singur cu Neto, apoi Bernardeschi și Matuidi au ratat într-un inverval de câteva secunde două noi șanse uriașe, fiind blocați de goalkeeperul gazdelor și de Murillo.

Faza cea mai aprinsă a meciului s-a produs după o jumătate de oră de joc, la un duel între Murillo și Cristiano Ronaldo la care a intervenit arbitrul de la linia de fund ce i-a indicat centralului Felix Brych eliminarea portughezului. Reluările video au sugerat că decizia a fost prea dură în raport cu desfășurarea fazei, însă în lipsa VAR-ului cartonașul roșu nu a putut fi întors, iar Ronaldo a părăsit în lacrimi terenul în ceea ce a fost prima sa eliminare în Champions League în 154 de meciuri.

1

În superioritate numerică Valencia și-a construit o primă bună ocazie de gol prin Batshuayi în minutul 38, însă cei care aveau să marcheze până la pauză au fost oaspeții, dintr-un penalty transformat de Pjanic după o intervenție imprudentă a lui Parejo asupra lui Cancelo.

Valencia a început mai hotărâtă partea secundă a jocului și Rodrigo a fost aproape de egalare cu o bună lovitură de cap, însă Juventus a primit din nou penalty în minutul 51 pentru o ținere în careu la o lovitură de colț și Pjanic a mai transformat o dată cu siguranță de la punctul cu var. A fost suficient pentru ca trupa italiană să se retragă deliberat într-o apărare aglomerată prin care a controlat fără emoții jocul până în minutele de prelungire, când gazdele au primit la rândul lor un penalty după un duel aerian între Rugani și Gabriel Paulista. Neinspiratul Parejo a tras slab și i-a permis lui Szczesny să intervină, iar Valencia – Juventus s-a terminat 0-2, rezultat prin care trupa bianconero face deja un pas important spre faza eliminatorie a competiției.

Reacții după eliminarea lui Cristiano Ronaldo vor curge probabil mai multe zile de acum încolo și rămâne de văzut dacă lusitanul va primi una, două sau chiar trei etape de suspendare. Mai mult ca sigur va rata următorul meci al lui Juventus programat pe teren propriu cu Young Boys într-o etapă a doua în care Valencia merge la Manchester United, însă o suspendare mai lungă l-ar face să rateze revenirea din postura de adversar pe Old Trafford, programată pe 23 octombrie în etapa a treia.