0
  • Manchester United
    Man.United
    3

Young Boys – Manchester United 0-3. Debut cu dreptul pentru trupa lui Mourinho, cu o dublă a lui Paul Pogba

David Petre
19 septembrie 2018

Young Boys Berna a pierdut cu 0-3 meciul cu Manchester United, la revenirea în principala competiție europeană după o absență de 31 de ani.

De Gea

Cu jumătate de echipă schimbată față de ultimul meci de campionat, Manchester United a înfrânt entuziasmul revenirii celor de la Young Boys Berna în principala competiție europeană după o pauză de 31 de ani și s-a impus în final cu 3-0 la debutul în grupele Champions League 2018-2019. A fost meciul lui Paul Pogba, care după evoluții pozitive în campionat cu Burnley și Watford a reușit și în Europa să cinstească banderola de căpitan printr-o prestație remarcabilă, încununată cu două goluri, o pasă decisivă și un procent de 93% al paselor completate.

Numit de Jose Mourinho „unul dintre cei mai buni jucători din lume în categoria sa de vârstă”, tânărul de 19 ani Diogo Dalot și-a făcut debutul la United pe postul de fundaș dreapta și a fost unul din remarcații serii prin urcările în bandă, unde a făcut uz de viteza superioară pentru a-l pune în încurcătură pe fundașul stânga al gazdelor, Benito.

Rashford a deviat în bară o minge centrată din partea stângă în minutul 22, însă a fost o situație rară în prima parte a meciului pentru Manchester United, care a avut dificultăți de adaptare la gazonul sintetic al stadionului din Berna. Cu o viteză superioară și fără tracul debutului în Champions League, gazdele au fost echipa mai bună în prima jumătate de oră și au avut trei situații de gol, la lovitura puternică de cap a fostului jucător al lui PSG Guillaume Hoarau, apoi la șuturile expediate de la distanță de Mohamed Camara și Christian Fassnacht, ambele respinse peste transversală de David de Gea. Prima repriză avea însă să fie decisă de Paul Pogba, care a deschis scorul cu o execuție superbă de fotbal în sală prin care a trimis mingea în vinclu din marginea careului în minutul 35, apoi a transformat cu siguranță un penalty dictat pentru un henț în careu al lui Mbabu, fază îndelung contestată de jucătorii formației elvețiene.

Gazdele nu și-au pierdut încrederea și motivația și au continuat jocul curajos pe care îl promisese tehnicianul de 40 de ani Gerardo Seoane, însă Assalé a ratat în două rânduri golul revenirii la bunele ocazii din minutele 55 și 57. Cei care au marcat au fost tot oaspeții prin Anthony Martial, care a beneficiat de o deviere norocoasă pentru a închide tabela încă din minutul 66 după un assist al lui Pogba. Young Boys ar fi putut obține golul de onoare, însă Camara a fost lipsit de șansă la un șut de la mică distanță în minutul 74 și meciul s-a încheiat 0-3, cea mai clară victorie în deplasare a lui United în Champions League de la un 5-0 cu Bayer Leverkusen în mandatul lui David Moyes.